NEDEN TÜRKİYE

Türkiye'de eğitim almak için birçok nedeniniz var. Türkiye dünyadaki öğrencilere, şehirlerine özgü doğal, manevi, ulaşım ve fiziki özellikleriyle eğitimde bir cazibe merkezidir.

  • Dünyaya Köprü ve Zengin Kültür
  • Hayalinizdeki İşe Uygun Eğitim
  • Kapsamlı Bir Üniversite Eğitimi
  • Kaliteli Eğitim ve Ekonomik Yaşam 
DETAY GÖSTER

5 ADIMDA BAŞVURU

image/svg+xml
TÜRKİYE'Yİ

KEŞFET

Bölge: MARMARA

Marmara Bölgesi ülkemizin kuzeybatı köşesinde yer alır. Ülke yüz ölçümünün %8,5'i ile altıncı büyük bölgemizdir. Yaklaşık olarak 66.000 km² alan kaplar. Karadeniz, Marmara ve Ege olmak üzere üç denize komşudur. İstanbul ve Çanakkale boğazları bu bölgede yer alır.

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET: EGE

Ege Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kıyısında olduğu Ege Denizi'nden alır. Ege ve İç Batı Anadolu olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz bölgeleriyle ve batıda Ege Denizi'yle çevrilidir.

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET: KARADENİZ

Yurdumuzun Karadeniz kıyıları boyunca Gürcistan sınırından Sakarya Ovası’nın doğusuna kadar olan yerleri kaplar. Bölgenin güney sınırı Kuzey Anadolu Dağları’nın güney eteklerinden geçer. Türkiye topraklarının yaklaşık olarak %18’ini kaplar. Yüzölçümü bakımından üçüncü sıradadır

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET: İÇ ANADOLU

Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'de gelişmiş bölgeler arasında yer alır. Bu konumu sebe­biyle bu bölgeye "Orta Anadolu" da denir. İç Anadolu Bölgesi'nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21'ini kaplar.

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET: AKDENİZ

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır. Genişliği 120–180 km arasında değişir. Batı ve kuzey batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET: GÜNEY DOĞU ANADOLU

Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu topraklarındaki konumunda doğuda yer alması nedeniyle Birinci Coğrafya Kongresi tarafından 1941 yılında böyle isimlendirilmiştir.

TÜRKİYE'Yİ KEŞFET: DOĞU ANADOLU

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Güneydoğu Torosların güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplar. Bölge doğu ve kuzeyden Doğu Anadolu Bölgesi, batıdan Akdeniz Bölgesi, güneyden Suriye ve kısa bir sınırla da Irak ile çevrilidir

SORU & CEVAP VİDEOLARI

YÖK'TEN HABERLER

ÖĞRENCİLERİMİZ ANLATIYOR